<
 

BLOG

Ara
  • Medet

3D Baskı İle Yapılmış En İlginç Ürünler

En son güncellendiği tarih: 10 Eyl 2018

2018 yılı için 3D baskı yeni bir gelişme değil fakat tasarımcılar her geçen gün tasarım tekniklerinin sınırlarını zorluyorlar. 3D baskı teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte artık karmaşık detaylar gerektiren nesnelerin basılması önceye nazaran daha kolay. Şimdi gelin birlikte 3D baskı ile yapılan en ilginç ürünlere bir göz atalım:


1. 3D Baskı ile Üretilen Köpek Maskesi


4 aylık bir Staffordshire Bull Terrier yavrusunun sağ yanak ile çene kemiği başka bir köpeğin ona saldırması nedeniyle kırılınca bu yüz yaralanmalarından kurtulmak için 3D yazıcılarla üretilen maske ile tedavi edildi.


Loca adlı köpek yavrusu veteriner ve mühendislerin ortak bir çalışması sonucu California Davis Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne üretilen "Exo-K9 Exoskeleton" adlı bir teknoloji ile tedavi edildi.


İlk olarak, mühendisler Loca'nın kafatası taratıldı ve 3D yazıcıyla ona özel bir maske tasarlandı. Maske Loca'nın kırık yüz kemiklerini yerinde tutmak için kullanıldı. Tedaviden bir ay sonra yavru köpeğin çenesi kemik parçalayabilecek kadar güçlendi. 3 ay sonra ise tedavi tam anlamıyla başarıya ulaştı ve yavru köpek sağlığına kavuştu.


2. Fareler için Yumurtalık


3D yazıcılardan çıkarılan yumurtalık modelleri sayesinde bir dişi fare, Amerika Chicago'daki Northwestern Üniversitesi

Feinberg Tıp Okulu'nda yürütülen bir deneyde sağlıklı bir şekilde yavruladı.


Bu çalışma her ne kadar biraz daha geliştirilmeye ihtiyaç duysa da kısırlık problemi olan bireyler için büyük bir umut olabilir. Özellikle, kanser tedavisi olduktan sonra yumurtalıkları zarar görmüş kadınlar için kullanışlı bir tedavi olabilir.


3D yazıcılarla çıkarılan iskele biçimindeki yumurtalık prototipi farelerden alınan yumurtalıklarla dolduruldu. Araştırmacılar, yumurtalık hücrelerine doğru miktarda destek sağlayan şekli bulmak için çeşitli denemeler gerçekleştirdiler. Yerleştirilen yumurta hücreleri, doğal ve sağlıklı yumurtalıklardaki hücreler gibi davranmaya başladı. Bu da farenin üreme döngüsünü harekete geçiren hormonlar üretmesini ve hamile kalmasını sağladı.


3. 3D Yazıcılarla Üretilen Konutlar

İlk 3D baskılı ev, 2017 yılının Mart ayında Moskova’da 24 saatten az bir sürede inşa edildi. Stüdyoya benzeyen 37 metrekarelik evin duvarları, Moskova merkezli Apis Cor şirketi tarafından geliştirilen ve hareket edebilen 3D inşaat yazıcısı kullanılarak basıldı.


Daha sonra manuel olarak monte edilecek olan beton panelleri tek tek basmak yerine, 3 boyutlu yazıcı, duvarları ve bölmeleri, tamamen sıralı bir yapı olarak basarak, evin sıra dışı yuvarlak şeklinin oluşmasını sağladı.


Çatı, kapılar ve pencereler, daha sonra işçiler tarafından kurulması gereken yegane bileşenlerdi. Prototip evin maliyeti 10,134 $ yani metrekare başına 275 dolardı. Geliştiricilere göre en pahalı bileşenler, pencereler ve kapılar oldu.

Şirket, 3D baskının inşaatı sadece daha hızlı değil, aynı zamanda çevre dostu yapabileceğine inanıyor.


4. Kaya Tırmanış Robotu


Yumuşak kauçuk kullanılarak 3D yazıcılardan çıkarılan ayaklı bir robot, geleneksel robotların hareket etmekte zorlandığı bir arazide rahatça hareket ederek mükemmel yeteneklerini gösterdi.


California Üniversitesi'nde görevli mühendisler, robotun bacaklarını dijital bir şekilde tasarladılar ve performanslarını ve davranışlarını yumuşak, kumlu bir yüzey üzerinde, dar alanlarda veya kayalara tırmanırken modellediler.


Sonunda içi boş olan ve hem yumuşak hem de sert malzemelerden oluşan üç bağlantılı spiral benzeri tüplerden oluşan bir tasarım seçtiler.

Bu tasarım sayesinde, robot adım attığında bacaklar çevredeki araziyi test eder ve ardından belirli bir sırayla şişirilen pistonlar vasıtasıyla robotun yürüyüş şekli ayarlanır.

Mühendislere göre bu tasarımı farklı kılan şey robotun bacaklarının tüm olası yönlerde bükülebilmesidir.


5. Mikro Kamera

Minyatür dronelar, robotlar veya cerrahi endoskoplar üzerinde kullanılabilecek bir mikro kamera, 3D araştırmacıların yardımıyla Alman bilim adaları tarafından geliştirildi.


Bu mikro kamera “Eagle Eye” (kartal gözü) yani uzaktaki nesneleri net bir şekilde görme ve aynı zamanda çevresel(periferik) görüşte olup bitenleri fark etme yeteneğine sahip.

Aygıtı oluşturmak için, Almanya'daki Stuttgart Üniversitesi Teknik Optik Enstitüsü'nün mühendisleri, “femtosaniye lazer yazımı” adı verilen bir teknik kullanarak görüntü algılayıcı bir çip üzerine dört mercek kümesini basmıştır. Bu arada femtosaniyenin, saniyenin katrilyonda biri olduğunu bilmekte fayda var.


Minyatür lensler genişten dara ve alçak çözünürlükten yüksek çözünürlüğe değişkenlik gösterir. Bu yapı, kartalların görme yapısına benzer bir şekilde, görüntülerin merkezde keskin bir görüntü ile makara şeklinde birleştirilmesini sağlar.

Dört lens 300 mikrometreye kadar başka bir ifadeyle bir kum tanesi boyutlarına kadar küçültülebilmektedir.


3D Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. :)

68 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör