<
 

BLOG

Ara
  • Medet

3D Nedir? Modelleme ve Tasarım arasındaki farklar nelerdir?

En son güncellendiği tarih: 4 Nis 2018

Öncelikle 3D ifadesi nerden geliyor onunla başlayalım.


“3 Dimensions” kısaltması olan 3D, 3 boyut anlamına gelmektedir. 3 boyut veya yaygın kullanımıyla 3D günümüzde bilgisayar oyunlarında grafiksel olarak sıklıkla ele alınmaktadır.


3D bilgisayar grafikleri, bilgisayar destekli yazılımlar (bunlara da kısa CAD (Computer-aided design) diyoruz) aracılığıyla canlı veya cansız olan bir nesnenin herhangi bir yüzeyinin üç boyutlu olarak matematiksel bir temsilini geliştirme sürecidir.Burada öne çıkan terimlerden özellikle “geometri”, “yüzey”, “form” ayrı ayrı ele

alınması önemlidir.


Geometri; uzayda yer kaplayan, nokta, çizgi, yüzey ve cisimlerin birbirleriyle ilişkilerini, ölçümlerini ifade etmektedir. Yüzey, çizgilerden oluşan çok kenarlı geometrik şekillere denir. Poligon veya çok genlerden oluşur. Üç boyutlu çizimde üçgen bir yüzeydir örneğin. Form çok sayıda yüzeyin birleşmesiyle meydana gelen ve hacmi olan çizimlere denir. 3D çizimde sıklıkla kullanacağımız bu terimlerin bilinmesinin modelleme ve tasarımımızın şekillenmesinde katkısı olacaktır.


Üç boyutlu (3D) modeller, uzayda, üçgenler, çizgiler, kavisli yüzeyler, vb. geometrilerin birbirine bağlanmış halini, yani noktalarından oluşan bir koleksiyonunu kullanan fiziksel bir gövdeyi temsil eder. Şimdi gelelim Modelleme ve Tasarım arasındaki farka.

3D modelleme ile 3D tasarım arasındaki fark, 3D modelleme mevcut nesnelerin bilgisayar ortamında çeşitli geometrilerle gösterilmesi halidir. Bir modelde ne kadar fazla geometri (yüzey örneğin) varsa o model o kadar detaylıdır.


3D tasarıma geldiğimizde ise, halihazırda bulunmayan bir nesnenin çiziminden bahsedilebilir. 3D tasarım, bir araç yapımı gibi, yeni nesnelerin geometrilerinin bilgisayar ortamında yapılmasına denir. Bu açıdan, 3D tasarımcı sıfırdan bir ürünü veya ürüne ait iyileştirmeyi yaparken; 3D modelleme yapan kişi, 3D tasarım yapılmış, ölçüleri ve geometrisi belli olan modelin bir form alma işlemini yapar.


3D baskısı nasıl oluyor?3D modelleme yazılımları, sıklıkla kullanıldığı şekliyle “slicer” yazılımları 3D modelleri üretmek için kullanılan bir 3D bilgisayar grafik yazılımını ifade eder. Bu yazılım, baskı makinenizin özelliğine göre 3D modelinizin geometrisini matematiksel olarak dönüşümünü yaparak basım için gerekli olan hareketin yazıcı tarafından gerçekleştirilmesini sağlar.


Hangi CAD yazılımını kullanmalıyım?Ne yazık ki bu sorunun tek ve doğru bir cevabı bulunmamaktadır. Bildiğiniz gibi, 3 boyutlu modeller çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Tıp endüstrisi, ayrıntılı organ modelleri kullanır; film endüstrisi, onları animasyonlu ve gerçek hayattaki hareketli resimler için karakterler ve nesneler olarak kullanır. Bilim sektörü onları son derece ayrıntılı kimyasal bileşik modelleri olarak kullanır. Mimarlık endüstrisi, geleneksel, fiziksel mimari modellerin yerine önerilen binaları ve manzaraları göstermek için kullanır. Mühendisler yeni cihazların, taşıtların ve yapıların tasarımlarının yanı sıra bir dizi başka alanlarda da kullanmaktadır. Cinema 4D, Maya, Blender ve Solid Thinking, en yaygın kullanılan uygulamalardır. Öte yandan, mühendislik tasarımlarında sıklıkla kullanılan AutoCAD, SolidWorks ve Rhino programları da 3D tasarım için kullanılmaktadır.

Bu bağlamda, amacınıza uygun yazılımı öğrenmeniz sizin için önemlidir.


Ancak biz burada ve Youtube kanalımızda vereceğimiz eğitimlerde öğrencilere ücretsiz olan AutoDesk Fusion 360 üzerinde durmayı planlamaktayız.

Bir sonraki blog yazımız, 3D yazıcı ile neler yapılabilir hakkında olacaktır. Youtube'daki eğitim içeriğimiz ise 3D çizim örneklerine ilişkin olacaktır.Sorular ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

Bir sonraki Blog yazımızda görüşmek üzere.

201 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör